Čezmejna stanovanjska mobilnost v kontekstu Evropske Unije: Primer slovensko-italijanske meje

Doktorsko delo

Nosilec projekta: SLORI-Slovenski raziskovalni inštitut
Izvajalec projekta: Devan Jagodic
Obdobje izvajanja projekta: 2009-2011

Raziskovalni projekt preučuje procese čezmejne stanovanjske mobilnosti, ki potekajo v obmejnem pasu na stičišču med Italijo in Slovenijo kot posledica vstopa slednje v EU (2004) in v šengensko območje (2007). Ob sproščanju evropskih integracijskih tokov in ob postopni ukinitvi mejnih kontrol, ki so dolga leta ovirale prost pretok ljudi med sosednjima državama, se je po letu 2007 opazilo rastoče povpraševanje italijanskih državljanov po nepremičninah v območju slovenskega Krasa in po posledičnem izseljevanju čez mejo.

Čezmejna stanovanjska mobilnost je posledica suburbanizacije Trsta, tj. postopne širitve mesta proti periferno-ruralnemu območju slovenskega Krasa. Čezmejni migranti vzpostavijo s Trstom »elastično« razmerje, saj v njem še vedno delajo, gojijo družbene in prijateljske vezi, preživljajo prosti čas ter se poslužujejo raznih uslug in storitev. Iz tega vidika jih lahko opredelimo kot »transmigrante«, ki živijo sočasno na eni in drugi strani meje.

V spremenjenih geopolitičnih in družbeno-ekonomskih razmerah, italijansko-slovenska meja prevzema torej neko novo funkcijo: ne več »ločnica« in niti »filter«, pač pa »prostor vsakdanjega življenja«. Enosmerni migracijski tokovi pa obenem prinašajo tudi vrsto problematičnih aspektov (ekološke in krajinske posledice, pojav gentrifikacije, družbene in etno-jezikovne spremembe v sestavi prebivalstva), ki povzročajo široko razpravo znotraj slovenskega javnega mnenja. Čezmejna stanovanjska mobilnost se torej predstavlja kot kontroverzen pojav, saj prinaša vrsto protislovij, ki izhajajo iz samega koncepta evropske integracije. Po eni strani se namreč kaže kot zanimiv laboratorij integracije »od spodaj navzgor« (bottom-up), saj spodbuja stike med različnimi jeziki, kulturami in načini življenja. Po drugi strani pa ravno to nenadno in nepričakovano sobivanje med prej ločenimi komponentami lahko privede do prehitre spremembe ustaljenih ravnovesij ali celo do napetosti in konfliktov.

Raziskovalni projekt sestoji iz dveh delov. Prvi del predstavlja teoretični okvir raziskave, ki predlaga obravnavo fenomena znotraj teorij o suburbanizaciji in transnacionalnih migracijah. Drugi del predstavlja empirično raziskavo o čezmejni stanovanjski mobilnosti  v slovensko-italijanskem obmejnem območju, ki temelji na analizi kvalitativnih podatkov (poglobljeni intervjuji s poznavalci fenomena) in kvantitativnih podatkov (anketa med državljani Italije, ki so se priselili na slovenski Kras).

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se