LIBRIS – Language, Information, Books and Research in Slovene

Projekt v okviru programa evropske pobude Interreg IIIA Italija – Slovenija/Phare CBC 2000-2006

Nosilec projekta: SLORI-Slovenski raziskovalni inštitut
Izvajalci projekta: SLORI-Slovenski raziskovalni inštitut, NŠK-Narodna in študijska knjižnica
Obdobje trajanja projekta: 2003-2004

Projekt je nastal v okviru programa evropske pobude Interreg III A Italija-Slovenija/Phare CBC 2000-2006. Ob sodelovanju tudi drugih ustanov in organizacij – Narodna in študijska knjižnica v Trstu, Znanstveno raziskovalno središče Republike Slovenije v Kopru, Slovenska kulturno-gospodarska zveza, Svet slovenskih organizacij in Italijanska unija v Sloveniji –  je projekt predvideval ustanovitev Dokumentacijskega in informativnega središča Slovencev v Italiji (namenjenega ne samo pripadnikom manjšine ampak tudi in še zlasti neslovenskim uporabnikom) in mrežo za promocijo slovenske kulture in jezika v Evropi.

Dokumentacijsko in informativno središče je kraj, kjer se ljudje lahko srečujejo, izmenjujejo mnenja in dokumente ter se izobražujejo. Središče nudi: a) informacije o vseh dogodkih in aktivnih subjektih slovenske skupnosti v Italiji, b) možnost konzultacije različnega gradiva, publikacij, časopisov, knjig, multimedialnega gradiva o Slovencih v Italiji, slovenski kulturi in splošni manjšinski problematiki.

Prostor središča je bil nameščen v pritličnih prostorih fakultete za prevajalce in tuje jezike Univerze v Trstu (bivši Narodni dom), to je v najbolj ugodni možni točki v mestnem središču Trsta, z možnostjo stalnega stika z mlado študentsko populacijo. Priprava središča je stekla z nabavo potrebne materialne opreme (fotokopirni stroj, računalniki, prenosni računalnik, tiskalnik, scanner, projektor z potrebnimi pritiklinami, zbiranje informacijskega in dokumentarnega gradiva).

Projekt je predvideval tudi promocijo preko svetovnega spleta. V ta namen je bil pripravljen samostojni portal www.slovenci.it, ki predstavlja novost sistemskega zbiranja dokumentacije, informacij in dinamičnega povezovanja strani oz. portalov namenjenih slovenskemu jeziku in kulturi ter manjšinam nasploh. Cilji portala Slovencev v Italiji so: a) celotni organizirani manjšinski skupnosti omogočiti povezavo in obveščanje preko elektronskih medijev, tako med seboj kakor v odnosu do tretjih; b) nuditi manjšinski skupnosti možnost, da svoje delovanje in aktivnost predstavi tako večinskemu narodu, v sklopu katerega živi, kot tudi širši mednarodni skupnosti.

Med osrednjimi dosežki projekta je bilo tudi dveletno (2004-2005) izhajanje dvojezičnega biltena Kam?. Bilten je prikazoval vso ponudbo raznovrstne kulturne dejavnosti slovenske manjšine v Italiji, in sicer v obliki koledarske napovedi prireditev organizacij, društev in krožkov na celotnem etnično mešanem teritoriju. Za bralce slovenskega jezika se je bilten izkazal kot sistematičen in pregleden vir informacij, za bralce italijanskega jezika pa edinstveno »sredstvo« za spoznavanje slovenske manjšine, kulture in ustavjalnosti. Prve tri številke so izšle leta 2004 v obliki samostojne knjižice, ki je bila razdeljena po šolah, knjižnicah, knjigarnah, medijih ter drugih visoko obiskovanih točkah. Naslednjih pet številk je izšlo v teku leta 2005 kot priloga v Primorskem dnevniku, zadnja pa v zaključnih mesecih istega leta spet v samostojni obliki. Z izjemo prvih treh, so vse druge številke biltena dostopne tudi v elektronski obliki na spletnih straneh www.slovenci.it.

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se