Dan raziskovalcev 2007

Projekt za promocijo raziskovalne dejavnosti

Nosilec in izvajalec projekta: Slori-Slovenski raziskovalni inštitut
Trajanje projekta: 2007

Slovenski raziskovalni inštitut je 28.septembra v okviru evropske pobude ‘Noč raziskovalcev’ priredil v Gorici »Dan raziskovalcev«. Cilj pobude je bil promocija raziskovalne dejavnosti pri slovenski skupnosti v Italiji in njene vloge v družbi. Inštitut je tako želel poudariti pomen raziskovanja na družboslovnem področju in izpostaviti svoja prizadevanja za intelektualno rast  mladih.

Jutranji del je Inštitut izoblikoval z goriškim družboslovnim  licejem  S. Gregorciča  in je predvideval  predstavitev raziskovalnega projekta »Mladi in nasilje«, to je raziskovalne naloge o oblikah in razširjenosti nasilja med mladimi in o ustanovah, ki se ukvarjajo  z  nenasilno  komunikacijo in ki skušajo pomagati  žrtvam  nasilja.  Celotno raziskovalno nalogo je izpeljala skupina dijakov 3. družboslovnega razreda pod mentorstvom nekaterih profesorjev in raziskovalcev Slorija. Izsledke ankete so mladi raziskovalci predstavili sošolcem in učnemu osebju v Avditoriju slovenskih višjih srednjih šol v Gorici. Pri pobudi so sodelovali Doroteja Lešnik Mugnaioni, sodelavka Društva SOS telefon iz Slovenije, univ. prof. Francesco Milanese, varuh za mladoletnike v okviru Dežele FJK, Laura Calabrese in Daniela Martellani, predstavnici društva “Da donna a donna” iz Ronk in Katarina Košir, svetovalka Društva za nenasilno komunikacijo iz Slovenije.

V popoldanskem delu, ki je ravno tako potekal v šolskem avidtoriju, je najprej stekla podelitev nagrad razpisa Slorija za diplomski m podiplomski študij za leto 2007. V nadaljevanju so raziskovalci Slorija predstavili rezultate naslednjih raziskav: ‘Ohranjanje in opuščanje rabe jezika pri slovenski jezikovni skupnosti na Tržaškem: prikaz rezultatov empirične raziskave’ (Devan Jagodic), ‘Funkcionalna pismenost in manjšinski jezik: primer slovenske manjšine v Italiji’ (Maja Mezgec), ‘V imenu očeta: transgeneracijski prenos jezika in identítete po moški liniji’ (Suzana Pertot), ‘Večetnični razredi na manjšinskih in večinskih šolah’ (Norina Bogatec) in ‘Projekt MI.MA. Večine spoznavajo manjšine. Predstavitev rezultatov’ (Zaira Vidali). Te raziskave so sodelavci Slorija predstavili tudi na Enajstem mednarodnem posvetu o manjšinskih jezikih v Pécsu na Madžarskem.

Kot zadnja točka programa »Dneva raziskovalcev« je bila okrogla miza z uvodnimi posegi pokrajinskih predsednikov SSO in SKGZ Janeza Povšeta m Livija Semoliča ter predsednika SLOVIK-a Borisa Perica o smernicah, oblikah in perspektivah raziskovalnega delovanja v Goriški pokrajini in čezmejnem goriškem prostoru.

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se