Strategija Republike Slovenije za oblikovanje skupnega slovenskega kulturnega prostora ter opredelitev inštitucionalnih in razvojnih usmeritev po vstopu v EU

Ciljni raziskovalni projekt

Nosilec projekta: Inštitut za narodnostna vprašanja Ljubljana
Izvajalci projekta: Slori-Slovenski raziskovalni inštitut, Znanstveno raziskovalno središče Koper, Inštitut za narodnostna vprašanja Ljubljana
Obdobje trajanja projekta: 2004-2006

Projekt je široko zastavljeno interdisciplinarno, medinstitucionalno raziskovalno delo na področju humanistike in družboslovja. Temeljni cilj projekta je priprava celovite strategije RS za oblikovanje in razvoj skupnega slovenskega kulturnega prostora po vstopu Slovenije v Evropsko unijo.

Pri tem je bilo treba upoštevati naslednje vidike:
• različne procese evropske integracije
• evropski geografski-prostorski, pravni, politični, kulturni in gospodarski okvir
• globalizacijo ekonomskih in kulturnih odnosov ter procesov
• pogoje mobilne, multikulturne informacijske družbe.

Kultura je izredno širok, dinamičen, odprt sistem medsebojne komunikacije in oplajanja, a tudi konkurence in spopadanja. Vsem evropskim narodom in nacijam je velika vrednota; njeno ohranjanje in razvoj je vsem pomemben strateški cilj. Pojem skupnega slovenskega kulturnega prostora ima za seboj že bogato in dolgo zgodovino, a zaradi objektivnih mednarodnih in tudi internih, slovenskih okoliščin je doživljal le parcialno realizacijo. Vstop Slovenije v EU bistveno spreminja pogoje razvoja slovenskega kulturnega prostora.

SLORI je v okviru projekta pripravil raziskovalno poročilo o Slovencih v Italiji v treh pokrajinah (Trst, Gorica in Videm), ki zajema sledeča poglavja: strukturna analiza prostora, oris zgodovine, tehnična infrastruktura,  družbena infrastruktura in opredelitev organizacij, izobraževanje v slovenskem jeziku v Italiji, socialna mreža, naravna dediščina, kulturna materialna in nematerialna dediščina, jedra moči, cone ranljivosti, gospodarstvo, čezmejno sodelovanje, primeri dobrih praks.

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se