Mladi v medkulturnem položaju

Projekt v okviru programa Phare CBC Slovenija-Italija 2003

Nosilec projekta: Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije Koper
Izvajalci projekta: Univerza na Primorskem, Fakulteta za humanistične študije Koper; Univerza v Trstu, Facoltà di Scienze della Formazione, SSISS Scuola di Specializzazione per l’Insegnamento nella Scuola Secondaria; UP, Znanstveno raziskovalno središče Koper; Slori-Slovenski raziskovalni inštitut; Osnovna šola Elvire Vatovec Prade; Osnovna šola “Pier Paolo Vergerio in Vecchio” v Kopru; Srednja šola Muzio de Tommasini; Srednja šola Cankar
Obdobje trajanja projekta: 2005-2006

Osrednji cilj projekta je bilo oblikovanje metod in tehnik medetničnega/medkulturnega ozaveščanja mladih na področju kulturnega stika ob slovensko-italijanski meji, in to tako v okviru družinske vzgoje kot šolskega sistema. Specifični cilj projekta se je tako nanašal na izdelavo modela medkulturne vzgoje, ki je zajemal medkulturno ozaveščanje mladih na slovenski in italijanski strani o medetničnih razmerah v njihovem ožjem okolju in čezmejnem prostoru (razmerje večinska – manjšinske narodne skupnosti, kulturne razlike itd.) ter o pomenu medsebojnega poznavanja različnih narodnih skupnosti in dvo- oz. večjezičnosti.

Na osnovi izdelanega modela medkulturne vzgoje je bila izdana publikacija z naslovom Med kulturami in jeziki / Tra lingue e culture (2006). Avtorice Vesna Mikolič, Susanna Pertot in Nives Zudič Antonič so v publikaciji izbrale temeljne poudarke in usmeritve, ki bodo v narodnostno mešanih okoljih ob slovenski-italijanski meji pomagali učiteljem razložiti, staršem in laični javnosti pa boljše razumeti politiko sožitja, večjezičnosti in medkulturnosti v njihovem življenjskem okolju.

Poleg tega je bil namen projekta oblikovani model pilotno preizkusiti s sodelovanjem študentov oz. specializantov dveh sodelujočih univerz (Univerza na Primorskem in Univerza v Trstu), ki se odločajo za poklic učitelja, ter učiteljev in učencev dveh osnovnih šol.

Projekt je prispeval k višji ravni medetnične/medkulturne ozveščenosti mladih, njihovih staršev in učiteljev ter s tem h krepitvi človeških virov v čezmejnem območju, hkrati pa je pomenil vzpostavitev osnove za dolgoročno in trajno sodelovanje na osnovi medsebojnega poznavanja in razumevanja brez odvečnih stereotipov in predsodkov.

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se