Mejni dogodki / Eventi di frontiera

Projekt Interreg IIIA Italija-Slovenija 2000-2006

Nosilec projekta: Slovenski deželni zavod za poklicno izobraževanje (SDZPI)
Izvajalci projekta: Slovenski deželni zavod za poklicno izobraževanje (SDZPI), Slori-Slovenski raziskovalni inštitut, Mladinski center Podlaga Sežana
Obdobje trajanja projekta: 2007-2008

V okviru projekta Mejni dogodki/Eventi di frontiera Interreg IIIa Italija-Slovenija, ki je bil namenjen mladostni populaciji v italijansko-slovenskem obmejnem območju, je Slori tvorno sodeloval pri izdelavi raziskave, razdeljene v dva dela:

a) raziskovalni del (v letu 2007): izvedba ankete med mladimi, ki prebivajo na obmejnem kraškem območju vzhodnega dela občine Trst in občine Repentabor na italijanski strani meje ter občin Sežana in Divača na slovenski. Cilj raziskave je vpogled v splošni položaj mladih na obmejnem območju, še zlasti pa ugotavljanje vzrokov za motivacijo k sodelovanju v društvih in prostovoljnih organizacijah, ter na preverjenje odnosa mladih do teritorija tostran in onstran meje.

b) izobraževalni del (v letu 2008): izveden je bil sklop vodenih delavnic na temo raziskave in na osnovi njenih spoznanj. Delavnice so bile brezplačne in namenjene vsem, še zlasti pa tistim, ki aktivno sodelujejo v okviru mladinskih društev, krožkov in organiziranih skupin. Delavnice so vodili mladinski trenerji programa Mladinska akademija pri Društvu mladinski ceh v Ljubljani.. Sledi kratek opis vsebin posamezne delavnice.

1. izobraževalna delavnica: Kako motivirati druge?
V uvodu je bilo razloženo, da je motiviranje samega sebe temeljni pogoj za uspešno motiviranje drugih. Udeleženci so torej najprej preverili lastno motiviranost in obravnavali nekaj tehnik, kako spraviti sebe v pogon, nato pa so se naučili, kako to uporabiti pri delu z drugimi. Domov so odšli opremljeni s kopico motivacijskih tehnik in novih idej za svoje delo.

2. izobraževalna delavnica: Kako voditi mladinsko organizacijo, da bo postajala vedno bolj uspešna?
Udeleženci so se tokrat seznanili z osnovami načrtovalne miselnosti, s fazami priprave, vodenja in preverjanja projekta, osnovami timskega dela ter koristnimi nasveti za delo v društvih in organizacijah. Preko konkretnih primerov so se naučili, kako uspešno voditi društvo ali mladinsko organizacijo.

3. izobraževalna delavnica: Z dobro komunikacijo do boljših odnosov, skupin in participacije
Udeleženci so se preko vaj naučili, kako s sistemom podvprašanj priti do jedra sporo?ila ter ustrezne reakcije. Spoznali so različne komunikacijske tipe in kako poznavanje le-teh pomaga pri gradnji skupin in uspešnem delu v društvenem sektorju.

Zadnja faza projekta je predvidevala ureditev podatkov in sklepnih ugotovitev celotne raziskave za publikacijo z naslovom Mladi v čezmejnem prostoru/I giovani nell’area transfrontaliera, ki je bila predstavljena javnosti marca 2008.

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se