LEX – analiza, izvajanje in razvoj zaščite narodnih skupnosti v Sloveniji in Italiji

Evropski projekt Programa Čezmejnega sodelovanja Slovenija-Italija 2007-2013

Nosilec projekta (VP): Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ).
Partnerji (PP): Slori-Slovenski raziskovalni inštitut, Unione Italiana, CAN Costiera, Inštitut Jacques Maritain, Kulturno društvo “Ivan Trinko”, Inštitut za upravno pravo iz Ljubljane, Univerza v Trstu
Vodja projektne skupine SLORI: dr. Devan Jagodic
Sodelujejo: Zaira Vidau, Robert Štoka, Adriana Janežič, Emidij Susič, Norina Bogatec
Obdobje izvajanja projekta: 2012-2014

Namen standardnega projekta LEX je bil zagotoviti sodelovanje na podlagi predhodnih evropskih programskih obdobij med italijansko manjšino v Sloveniji ter slovensko manjšino v Italiji, in sicer na področju valorizacije in skupne delitve zgodovinske dediščine in identitete ter promocije zaščite manjšin v pravnem smislu.

SLORI je bil odgovoren za izvedbo dveh raziskav in didaktičnih delavnic:

1) Podroben pregled zakonodaje na področju varstva manjšin. Gre za podroben pregled zakonodaje na področju varstva manjšin na različnih nivojih: mednarodni nivo (izjava OZN o pravicah pripadnikov etničnih, verskih in jezikovnih manjšin); evropski nivo (Svet Evrope, EU, Ince, OSCE); državni nivo (država Italija, država Slovenija); regijski nivo (Dežela Furlanija Julijska krajina); pokrajinski nivo (Pokrajina Trst, Pokrajina Videm in Pokrajina Gorica); lokalni nivo (občinski odloki). Ali z drugimi besedami – izdelati osnovni okvir evropske zakonodaje na področju varstva manjšin ter natančnejši del, ki se nanaša na pravice slovenske in italijanske manjšine na čezmejnem območju, ki je predmet zgodovinskega, meddržavnega mejnega sporazuma.

2) Raziskava o učinkih zakonodaje na ohranjanje manjšinskega jezika, kulture in identitete. Kvantitativna raziskava sociološkega tipa je bila izvedena na reprezentativnem vzorcu prebivalcev obravnavanega čezmejnega območja (2.000 oseb) in bo skušala oceniti percepcijo javnega mnenja o učinkih izvajanja/neizvajanja zakonodaje na področju varstva manjšin. Vprašalnik je predvidel štiri različne tematske sklope:
a. Splošne značilnosti anketiranih;
b. Jezikovni profil anketiranih in njihovih družin;
c. Percepcija o rabi slovenskega jezika v različnih sferah javne uprave (Občina, zdravstvo, davčni urad, enote javnega reda )in pri cestni signalizaciji;
d. Stališča do rabe slovenskega jezika v različnih sferah javne uprave in pri cestni signalizaciji.

3) Didaktične delavnice z dijaki višjih srednjih šol s slovenskim učnim jezikom v Italiji in dijaki srednjih šol z italijanskim učnim jezikom v Sloveniji (š.l. 2013/14).

Več o projektu: http://lex.skgz.org 

Delavnice v sklopu projekta ”LEX -Analiza, izvajanje in razvoj zaščite narodnih skupnosti v Sloveniji in Italiji”

Seznanjenje z zgodovinskim razvojem in sodobnim položajem nacionalnih jezikovnih manjšin v slovensko-italijanskem obmejnem pasu, obravnava temeljev zakonodaje o varstvu manjšin na mednarodni, državni in lokalni ravni ter širjenje vrednot večkulturnosti so glavne vsebine 18-ih didaktično-informativnih delavnic, ki jih je SLORI leta 2013 izvedel na šestih šolah s slovenskim učnim jezikom v Trstu in Gorici ter na treh šolah z italijanskim učnim jezikom v Kopru, Izoli in Piranu. Delavnice so sodile med aktivnosti standardnega projekta »LEX – Analiza, izvajanje in razvoj zaščite narodnih skupnosti v Sloveniji in Italiji«, ki je sofinanciran iz Programa čezmejnega sodelovanja Italija-Slovenija 2007-2013, namenjene pa so bile dijakom zadnjih dveh letnikov »manjšinskih« šol v obeh sosednjih državah. Delavnice sta izvedla zgodovinar Štefan Čok kot predstavnik slovenske narodne skupnosti v Italiji in pravnik Andrea Bartole kot predstavnik italijanske narodne skupnosti v Sloveniji. Preplet zgodovinskih in pravnih vsebin omogoča dijakom, da pobliže spoznajo sodobno zakonodajo o varstvu obeh manjšinskih skupnosti, pa tudi, da se seznanijo s preteklimi okoliščinami, ki so pripeljale do današnjega stanja. Metoda dela je predvidevala mešano uporabo frontalne oblike predavanja in interakcijskih pristopov, ki imajo namen spodbujati aktivno sodelovanje dijakov s konkretnimi primeri koriščenja manjšinskih pravic.

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se