Priložnosti in možnosti za ohranjanje oziroma revitalizacijo slovenščine med slovensko manjšinsko skupnostjo v sosednjih državah

Ciljni raziskovalni projekt (CRP), financiran iz sredstev Javne agencije RS za raziskovalno dejavnost (ARRS)

Nosilec projekta: Inštitut za narodnostna vprašanja (INV)
Partnerji: SLORI, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani (FF UL) in Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU
Odgovorna za SLORI: dr. Maja Mezgec
Sodeluje: dr. Devan Jagodic
Obdobje izvajanja projekta: 2016–2017

Namen projekta je proučiti načine ohranjanja slovenskega jezika v videmski pokrajini (Italija), Porabju (Madžarska) ter Varaždinski in Medžimurski županiji (Hrvaška). Položaj slovenske skupnosti v sosednjih državah je rezultat različnih družbenih, ekonomskih in političnih procesov v preteklosti. Empirični podatki izkazujejo, da je kljub solidni pravni zaščiti slovenske manjšine v sosednjih državah opazno upadanje števila pripadnikov slovenske manjšine, upadanje števila govorcev slovenskega jezika in prekinjanje medgeneracijskih jezikovnih vezi v posameznih zamejskih okoljih.

V letu 2017 so bile v treh omenjenih zamejstvih opravljene terenske raziskave, metodološko prilagojene posameznim okoljem. V videmski pokrajini je bil uporabljen kvalitativni pristop (izvedba intervjujev). Na podlagi zbranega empiričnega materiala je nastala študija za Videmsko, točneje za Benečijo. Zaradi spremenjenih mednarodnih scenarijev in evropskih integracijskih procesov, ugodnejših in trdnejših zakonskih podlag (t. i. zaščitni zakon) ter predvsem zaradi prisotnosti dvojezične šole smo preverjali hipotezo, ali v Benečiji obstajajo pogoji za jezikovno revitalizacijo in jezikovno deasimilacijo mlajših generacij, kar vključuje tudi medgeneracijski prenos jezika in ponovno učenje slovenščine med generacijami, pri katerih je medgeneracijski prenos jezika zastal. Zgolj dvojezično šolanje pa še ni zadosten pogoj za medgeneracijski prenos jezika. Potrebni so še drugi ukrepi z vidika jezikovnega načrtovanja in jezikovne politike, predvsem spodbujanje rabe slovenščine v družinah in raznih organizacijskih enotah civilne družbe.

Rezultati raziskave so bili prikazani na zaključnem projektnem dogodku v Slovenskem kulturnem centru v Špetru, to je na delovnem sestanku o možnih ukrepih za spodbujanje vitalnosti slovenskega jezika v Benečiji. Namen delovnega sestanka je bil razvijati razmišljanje o možnih ukrepih za spodbujanje vitalnosti slovenskega jezika v Benečiji, ki je po strokovnih kazalnikih danes močno ogrožen. Izhodišča za razpravo je ponudila raziskovalka SLORI-ja dr. Maja Mezgec; sledila je razprava, v kateri so sodelujoči povabljenci podali svoje predloge oziroma možne rešitve.

Povežite se z nami

Bodite vedno v stiku z nami - naročite se na e-novice Slovenskega raziskovalnega inštituta.

vpiši se